5 důvodů, proč vařit doma s dětmi

Kuchyně je kouzelné místo plné chutí a vůní. Místo, kde tvoříme, relaxujeme, improvizujeme, zkoušíme nové, ochutnáváme… Už jste do tohoto magického místa pozvali své děti? Máte doma malého pomocníka kuchtíka nebo se teprve chystáte dítko s vařením seznámit? Jestli váháte, vrhněte se s chutí do toho. Proč? Proto:

  1. Společně strávený čas

Vaření je skvělou aktivitou, kterou můžete naplnit váš společný čas. Užijete si spolu zábavu, dobrodružství, objevíte nové věci a nové dovednosti. Vytvoříte spolu něco úžasného, co si spolu následně můžete sníst. Důležité je, abyste měli dostatek času na to, vybrané jídlo připravit beze spěchu a nervozity. Vyberte chvíli, kdy nikam nemusíte, nikam nespěcháte a budete si moct společné tvoření vychutnat.

  • Nové poznatky, nové zkušenosti

Dejte dítěti prostor, aby si vše prohlédlo, vyzkoušelo a ochutnalo. V kuchyni najde tolik zajímavých věcí, chutí a vjemů. Tady se něco sype, tady zase míchá a šlehá. Něco je sladké něco slané. Něco dobré a něco blééé 🙂 Nechejte děti ať si vyzkouší vše, co je zajímá, pokud to ovšem není pro ně nebezpečné. Dejte jim ochutnat suroviny, ze kterých jídlo připravujete (pozor na syrová vejce a maso). Uvidíte, že budou nadšené.

  • Trénink zručnosti a motoriky

Nechejte děti ohmatat jednotlivé suroviny a následně zpracovat. Můžou nasypat mouku do mísy, zamíchat těsto vařečkou nebo rukama. Ať zjistí, že mouka jim uteče mezi prsty, těsto se jim nalepí na ruce. Patlání se v těstě je pro děti velká sranda a při tom si procvičí hmat. Při míchání vařečkou už je potřeba zapojit i svaly a koordinaci. Například chytání kuliček či špetky koření je zase trénink jemné motoriky.

 To jsou vše poměrně jednoduché úkony, ale vězte že vaše dítko zvládne i větší oříšky. Zkuste mu dát do ruky škrabku, aby očistilo zeleninu. Samozřejmě to nebude perfektní, ale prcek bude nadšený a hrdý, že si sám oškrábal mrkvičku. Větší dítka můžou zkusit i malý nůž. Ostrý nůž je pro děti bezpečnější než tupý, protože na něj nemusí tolik tlačit. Zkuste něco měkkého třeba banán nebo meloun na ovocný salát.

  • Dar do života

 Trávením času v kuchyni dáváte dítěti do života víc než jen zábavu a společný čas. Učíte ho samostatnosti, zručnosti, podporujete rozvoj fantazie a mnohé další. Dítě pozná, že dobré jídlo se nepřipraví samo. Musí vynaložit úsilí a práci. Potom si výsledku více váží. Pokud s dítětem pracujete od malinka, víte že si brzy samo dokáže bezpečně připravit jednoduchou svačinku aniž by  se zmrzačilo, když mu zrovna nebudete stát za zadkem.

Projděte si spolu kuchyni a podívejte, co kde je. Každá věc má své místo. Po vaření zkuste děti zapojit také do úklidu. Můžou vám podávat nádobí z myčky nebo naopak budete vytahovat nádobí vy a děti budou hádat kam patří. Tak se děti učí tomu, že si po sobě musí také uklízet a udržovat pořádek.

  • Nenásilná cesta ke zdravému stravování

Tím, že si s dětmi budete připravovat jídla ze základních surovin, je nenásilně naučíte způsobům zdravého stravování. Budou vědět, co jí a bude pro ně samozřejmostí, že součástí jídla je čerstvá či vařená zelenika, čerstvé ovoce, luštěniny či obiloviny… Tento váš vzor si sebou ponesou životem a budou mít menší sklony nakupovat průmyslově zpracovávaná jídla. Zkuste spolu používat a zkoušet různé i méně známé suroviny.

Důvodů proč s dětmi vařit je spousta, tak neváhejte a pusťte se s chutí do toho. Jen buďte trpělivý a nezlobte se na vaše malé pomocníky, když jim něco nepůjde, udělají nepořádek nebo se jim třeba zrovna nebude chtít. Děti potřebují být neustále v pohybu, proto je možné, že vám v půlce práce utečou. Někdy zase mají chuť tvořit, ale už ne chuť výtvory jíst.

Pokud hledáte inspiraci na to, jaké recepty si s dětmi uvařit nebo s jakými surovinami je začít seznamovat zkuste si prohlédnout naše stránky www.kuchynebezhranic.cz. Kromě spousty úžasných a jednoduchých receptů tu najdete naše Kuchtící krabice, které vás vařením s dětmi provedou. Vždy se seznámíte s novou surovinou, můžete si společně nakoupit podle seznamu a uvařit si podle jednoduchých a přehledných receptů. Navíc v každé krabici najde dítko dárek v duchu bez obalu.

Tak vařečky připravit a hurá do kuchyně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.