Markéta v troubě – Snažím se dál předávat své zkušenosti poctivého vaření a pečení bez náhražek a polotovarů.

  • Ahoj Markéto, můžeš se nám blíže představit?

Ahoj, jsem maminka od dvou malých dětí, Pavlínky a Tomáška. Kromě rodiny a všeho kolem ní mě moc baví tvořit blog s recepty. Nejvíce jich dávám na Instagram, na profil @marketa_v_troube, kde na zeď přidávám fotky s recepty a ve stories je prostor jednak na videorecepty, ale i na drobné tipy ať co se týká stravování, tak i jiné z běžného života, co mne třeba zaujme a mám pocit, že by to mohlo inspirovat i ostatní.

· Jak jsi se k blogování a k vaření dostala?

Dobré jídlo jsem měla ráda odmala. Maminka vždycky úžasně vařila i pekla, základy poctivé kuchyně mám tedy od ní. Vařit jsem ale začala, až jsem si založila vlastní domácnost. A co se týká blogování – v podstatě jsem si potřebovala vyřešit hlavně svůj „problém“, osvědčené a inovované recepty jsem si psala různě na papírky, do mailu atd., když jsem se je pak snažila zpětně dohledat, nebyl to nejsnadnější úkol. 😀 A v tu chvíli přišla vlna Instagramu i do naší generace a mi to přišlo vlastně jako dobrý nápad, využít to jako galerii s recepty, i pro snadné dohledávání podle fotek.

Začala jsem si tedy ukládat recepty nejdříve pod svým jménem, začalo se to ale lidem líbit a postupně se nabalovali další a další odběratelé. Lidé začali podle mých receptů péct, posílali mi fotky podařených dobrot s děkovnými a milými vzkazy. To mě motivovalo dál přidávat nové recepty. Brzy mě i oslovili ze serveru Vaření.cz, kde jsem začala publikovat recepty jako redaktorka a k tomu se přidávají postupně další. Snažím se dál předávat své zkušenosti poctivého vaření a pečení bez náhražek a polotovarů a s vysvětlením tak, aby se všem dobroty povedly. To se mi myslím daří. Nejvíce mě vždycky potěší ta zpětná vazba od sledovatelů, především když se třeba odhodlají do zdánlivě náročnějších receptů na první pohled (pro někoho i kynuté těsto) a nakonec mi posílají fotky a vzkazy, že to podle videa vypadalo jednoduše, tak recept vyzkoušeli a zjistili, že na tom opravdu nic není. Na blogu nemám jen vyloženě zdravé recepty, ale stojím si za tím, že když 95 % našeho jídelníčku tvoří jídla ze zdravých surovin (nakupuji převážně základní suroviny jako bílé mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny, zeleninu, ovoce,…), jednou za týden si dopřejeme třeba čokoládový dortík s ovocem.

· Když pozoruješ okolí a ostatní maminky, co říkáš na stravu a svačinky, které dětem dávají?

No v mém okolí to ještě docela jde, Pavlínka je ve školce, která je zapojená do projektu zdravého stravování a opravdu se mi skladba jídelníčku povětšinou líbí. Zařazují spoustu zeleniny, dělají si svoje pomazánky, často tam vidím ryby, dobré polévky, snaží se zakomponovat i třeba pohanku, jáhly a podobně. S Tomáškem chodíme do herny, kde se i maminky snaží nosit svačinky typu nakrájené ovoce, zelenina či domácí buchty ze zdravějších surovin. Ano, je určitě stále spousta maminek, které toto vůbec neřeší a dávají dětem na jídlo vyloženě hlouposti, ale v mém okolí jsou to opravdu jen výjimky. Myslím si, že ta osvěta je čím dál větší, i díky sociálním sítím. Často vidím stránky či skupinky, kde si maminky vyměňují zdravé recepty i tipy na svačinky a navzájem si radí.

· Proč bys ostatním maminkám doporučila vařit doma s dětmi?

Děti milují pomáhat mamince v kuchyni. A jsem přesvědčená o tom, že je dobré je k tomu vést. Navíc je to skvěle strávený čas s dětmi, krásně se u toho soustředí, povídáme si a vždycky je to zábava.

· Co nejraději doma vaříš?

Cokoliv ze zeleniny na milion způsobů. Ať už je to polévka, placičky, nebo jen tak upečená, vždycky chutná skvěle a i děti ji milují. A jednou za týden si upečeme nějaký dobrý koláč.

· Máš nějaký vzkaz nebo motto pro naše čtenáře?

Aby se nebáli zkoušet zdravé potraviny. Vždycky jdou zkombinovat a připravit tak, aby chutnaly skvěle.

Děkujeme za rozhovor, ať se daří!

Markétin Instagramový profil ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.