Tipy na jídla, která děti rády vaří

Děti v kuchyni? Samozřejmost nebo noční můra? U nás v Kuchyni bez hranic jsou děti u vaření vítány s otevřenou náručí. Chcete s dětmi pustit také do vaření, ale nevíte čím začít? Je to jednoduché, začít můžete s čímkoliv. U každého jídla se najde nějaká činnost, se kterou vám můžou dětičky pomoct. Důležité je, aby jste jim v klidu ukázali a vysvětlili, co po nich chcete. Po té jim dejte čas a buďte trpěliví, aby si mohly děti vše v klidu vyzkoušet. V článku najdete několik konkrétních tipů na jídla, které si můžete spolu s malými pomocníky připravit.

Ovocný salát

Ovocný salát je ideální jídlo, do kterého můžete děti zapojit. Děti ho baví nejen připravovat, ale také konzumovat. Malí pomocníčci můžou trhat kuličky hroznů, přisypávat semínka a další přísady. Větší můžou zkusit krájet meloun nebo banán. Oboje jsou měkké a děti nemusí moc tlačit na nůž. Takže je u nich menší riziko, že se pořežou. Menší děti můžou kousky melounu vydlabávat lžičkou. Úžasný melounový salát s cizrnou a polníčkem si s námi tvořily děti na workshopu v MŠ Rybníček.

Zeleninový salát (s těstovinami)

Zeleninový salát nabízí také řadu činností, se kterými vám děti mohou pomoci. Můžou natrhat cherry rajčátka odtrhávat jim stopky. Velmi oblíbené je trhání salátů na kousky. Větší mohou nakrájet okurek. Předkrájejte jej dětem na hranolky a ony vám ho dokrájí na kostičky či půlkolečka.

Pokud vaše dětičky nejsou uplní milovníci zeleniny, můžete do salátu přimíchat luštěninové nebo celozrnné těstoviny. Jelikož jsou děti většinou malí těstovinožrouti, bude pro ně salát takto atraktivnější. A nezapomeňte přidat kvalitní olej, pro lepší vstřebávání v tucích rozpustných vitaminů.

Ovocný (zeleninový) špíz

Špízy jsou jinou obdobou ovocných a zeleninových jídel. Děti baví kousky napíchávat na parátko nebo nebo špejli. A taky ovoce nebo zeleninu v této podobě rády papají. Můžou si vytvářet různé barevné kombinace a ovoce třeba namáčet do čokolády.

 Palačinky a lívance

Tato sladká jídla milují děti v každém věku. Podle staří vašeho strávníka můžete vybrat různé druhy mouky. Pro nejmenší jáhlovou či pohankovou, pro větší třeba špaldovou. Děti vám můžou sypat mouku do mísy, u kynutých drobit kvasnice a samozřejmě míchat těsto. Šikovní můžou zkusit zvlášť do misky roztloukat vejce. Tady jen dejte pozor, aby si děti neolizovaly prstíky a umyly si pořádně ruce.

Co se týče smažení, tady doporučuji být velmi opatrní a zvážit, zda dítě pustit přihlížet k pánviččce nebo tuto část obstarat sami. Nejbezpečnější je asi kvalitní pánev, na které můžete připravovat palačinky či lívance „na sucho“a nehrozí tak poprskání horkým olejem.

Co však děti bezvadně zvládnou sami, je zdobení. Palačinky můžeme dělat na sladko i na slano. Děti mohou natírat domácí marmeládou, jogurtem nebo tvarohem a zdobit ovocem. Na slano můžete připravit třeba ovesné palačinky se špenátem – tento recept najdete v Kuchtící krabici s ovesnými vločkami.

Sušenky

Domácí sušenky si můžete připravit buď na svačinku nebo jako mls místo přeslazených kokinek.

Sušenky nabízejí velké množství variant a vždycky téměř okamžitě zmizí. Děti mohou sypat suroviny do mísy a míchat těsto. Podle druhu sušenek pak mohou tvarovat placičky buď sami nebo jim nachystejte kuličky, které potom roplácnou. Oblíbené jsou také sušenky, které se vykrajují z rozváleného těsta. Tady si děti můžou udělat různé tvary od srdíček až po zvířátka.

Teď na podzim doporučuji třeba dýňové sušenky, které najdete na našem blogu nebo sušenky z mouky z červené čočky. Ty najdete také v jedné z našich Kuchtících krabic a utlouct se po nich můžou nejen děti, ale i dospělí :-).

Pizza

Pizza – oblíbené jídlo dětí i dospělých. A pokud nesáhnete po té z fastfoodu, ale upečete si ji pěkně doma, vyberete kvalitní suroviny, tak dostanete nejen chutné, ale i zdravé jídlo. S vaší pomocí si ji děti zvládnou připravit téměř sami. Navažte jim suroviny a nechejte děti ať si sami přesypou mouku, nadrobí kvasnice, nalijí olej a uhnětou těsto. Po vykynutí vám děti můžou pomoct s rozválením nebo rozťapkáním těsta. Největši radost jim ale uděláte, když je necháte, aby si pro sebe udělali svoji vlastní malou minipizzu. Tu si pak mohou ozdobit dle své chutě a fantazie.

Všechny tyto recepty jsou spíše takové speciality, ale s dětmi můžete vařit i obyčejná jídla. Děti vám mohou pomáhat čistit zeleninu, krájet, přisypávat různé ingredience a míchat kde co. Pokud máte nějaké své oblíbené jídlo, které rádi připravujete spolu dětmi, neváhejte a napište nám do komentářů. A pokud hledáte inspiraci, podívejte se na recepty na našich stránkách www.kuchynebezhranic.cz nebo si objednejte naši Kuchtící krabici a dostanete ke skvělým receptům i nějaký ten užitečný dáreček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.