Eva – tvořivá duše a maminka dvou rošťáků

Obláčky plují po nebi, přináší životodárnou vláhu, lehkost, chrání před žhavým sluncem. Jsou svobodné, nechávají se unášet větrem sem tam.

Jmenuji se Eva a jsem máma dvou rošťáků. Zamýšlím se nad tím, jaký svět tu našim dětem necháváme. Přeji si pro svoje kluky a všechny ostatní děti zdravou krajinu, čistou vodu a vzduch. Přeji si svět, kde se bez obav můžeme svalit do trávy a sledovat po obloze plující obláčky.

Můj Oblaczech je svoboda tvoření, blahodárný stín, ve kterém se mohu realizovat. Ze záclon nebo zbytků šiji pytlíky, které můžete vzít třeba na bezobalový nákup a mikrotenový sáček tak nechat v obchodě.

Věřím, že společně máme dost síly, zachovat tento svět krásný i pro další generace.

Tak krásně o sobě Eva napsala pár vět. A my jsme ji ještě trošku více vyzpovídaly. Začtěte se do rozhovoru.

Co všechno tvoříte a vyrábíte?

Přiznám se na rovinu, že tvoření mě ohromně naplňuje, takže vyrábím, co se dá. Ale pokud se budeme bavit jenom o mé značce Oblaczech, zde se zaměřuji především na výrobu textilních obalů na dlouhodobé používání. Šiji obaly, které by rády nahradily dnešní záplavu igelitek a mikrotenových sáčků a dalších plastů použitých pár krátkých chvil, a potom odpočívajích na skládkách a v přírodě věky věkoucí.

V mojí nabídce evergreenů tak najdete recyklované pytlíky na nákup, které dávají druhý život starým látkám a odslouženým záclonám, ale nezatracuji ani nové materiály, z nich zase vyrábím třeba dárkové pytlíčky a šátky, nákupní tašky, lněné pytlíky na pečivo nebo velice oblíbené a včelím voskem ošetřené ubrousky a sáčky.

· Pro koho jsou vaše výrobky určeny?

Obláčkové výrobky kupují lidé, kterým není lhostejný zhoršující se stav našeho životního prostředí.

Jsou to lidé, kteří vidí, že jednoduchost a pohodlnost, na kterou jsme si s plastovými jednorázovými vymoženostmi civilizace tak rychle zvykli, nás žene do dalších problémů, a vědí, že se změnou k lepšímu musíme začít každý sám u sebe. Jsou to lidé, kteří jsou ochotni převzít zodpovědnost za své chování a nebojí se hledat nové způsoby a nová řešení.

· Kde a jak vyrábíte vaše výrobky?

Pracuji u Zlína v malé dílně, ale občas šiji i doma v mém šicím koutečku. Vše začíná výběrem materiálu. Třeba pro voskované ubrousky hledám látky s atestem pro děti do 3let, aby byly zdravotně nezávadné. Pak látky pro voskované ubrousky peru v nerezových nádobách, abych je zbavila apretace. Následuje formátování, žehlení, nanesení vosku a jeho rozžehlení. Pak už jen ubrousek složím a nasunu papírový rukávek s informacemi o údržbě. Při výrobě recyklovaných pytlíčků je výběr materiálu o něco dobrodružnější, jednou hledám v sekáči, jindy dostanu darem záclony a látky po babičce. Recyklované pytlíčky neperu, zbytečně by to prodražilo výrobu. Takže pytlíčky si před použitím raději vyperte sami doma 😉

· Jak jste k tomuto nápadu přišla? Co vás inspirovalo?

Inspirace, nebo spíš řekněme polibek Múzy, přišel od akční Ingrid, která ve Zlíně otevřela bezobalový obchůdek a já jí pomáhala vést workshop

„šití pytlíčků“. Tehdy jsem si ušila svůj první záclonkový pytlík na ovozel, který mi mimochodem stále věrně slouží. Recyklované pytlíčky jsem později začala do Bezobaláče dodávat a časem jsem rozšířila sortiment o povoskované ubrousky a sáčky a další výrobky.

· Kde lze koupit vaše výrobky?

Osobně mám nejraději, když si na věc můžu sáhnout a pocítit, jestli se k sobě hodíme 🙂 Kdo to máte takytak, najdete Oblaczech ve zlínském Bezobaláči a uherskohradišťském Bezobalově. Dále se obláčkové kousky vypravily do brněnského obchůdku se vším milým Milo, pražského A-centra nebo chebského krámku MiniArt.

Občas vezmu zboží na výlet v rámci výjezdu s workshopem šití pytlíčků nebo na místní design market.

Samosebou najdete Oblaczech ve dne v noci na Fléru a na facebooku, kde si objednáte s doručením Českou poštou.

· Jaké máte plány do budoucna?

Oblaczech je jako dítě, takže roste jako z vody. V plánu je najít větší dílnu a dále pak oslovit několik dalších obchůdků. Pak bych si přála, aby se povedlo uskutečnit pravidelné výjezdy s workshopem „šití nejen pytlíčků“ po zlínském kraji, aby se myšlenka omezování plastových produktů na jedno jediné kraťoučké použití dostala k více lidem, současně aby si návštěvníci workshopu mohli své pytlíčky na nákup sami zdarma ušít. Budu moc ráda, když se třeba na takovém workshopu potkáme, je to vždy moc inspirativní setkání. Takže nashledanou!

Paní Evu najdete na facebooku ZDE a na Fleru ZDE

Paní Eva nám vytvořila pro naše předplatitele a nadšence do bezobalové domácnosti voskované ubrousky do listopadové kuchtící krabice s názvem Voňavá krabice od pilných včeliček. Nádherný a praktický ubrousek i s celou krabicí objednávejte v našem e-shopu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.