Šárka Chapman – Vyčerpaná a uštvaná máma prostě nemá z čeho dávat.

Ahoj Šárko, můžeš se nám blíže představit?

V době, kdy tento článek vyjde, budu už nejspíš maminkou tří dětí – mateřství mě teď charakterizuje úplně nejvíc, protože naše děti jsou malé a můj život je teď především o nich. Jinak pracuji jako lektorka hypnoporodu, autorka relaxací pro ženy a připravuji rozvíjecí aktivity pro děti. Také píšu blog www.klidnamama.cz

· Jak jsi se k blogování s tvými dvěma děvčaty dostala?

Ono to tak nějak vyplynulo. Velkým mezníkem v mém životě byl porod druhé dcery. Byla to nádherná a pozitivní zkušenost a já se o pár měsíců později rozhodla stát se lektorkou hypnoporodu a předávat dál tuto možnost krásného a vědomého porodu. A protože relaxace a afirmace krásně fungují, začala jsem je připravovat i pro ženy obecně, zejména pro maminky menších dětí. Protože právě ty často procházejí náročným obdobím, o kterém se moc nemluví: jsou doma s dětmi, často nemají širší podporu rodiny (generace našich rodičů stále pracuje), snaží se děti rozvíjet a být pro ně skvělou mámou, jenže někdy je toho prostě moc a ony mohou mít pocit nedostatečnosti nebo dokonce selhání.

A protože my vzděláváme naši nejstarší dcerku doma, tak se k péči o těhotné ženy a relaxace pro maminky přidaly i rozvíjecí aktivity pro děti, protože ty pro své dcerky denodenně připravuji.

· Jak by ses popsala jedním slovem?

Těžko

· Co říkáš na stravu a svačinky, které děti dostávají od svých rodičů nebo prarodičů?

Myslím si, že je důležité vždy respektovat volbu rodiče dítěte. Protože jen ten je za své dítě zodpovědný. My se jako rodina stále vyvíjíme a více se zajímáme o to, jaký má náš způsob života dopad na naše zdraví i naše okolí. S tím samozřejmě souvisí i to, co jíme. Nějaká výjimka nám nevadí, ale měla by to skutečně být jen výjimka.

· Proč bys ostatním maminkám doporučila vařit doma s dětmi?

Nám moc vyhovuje Montessori přístup, který děti podporuje v jejich schopnostech, rozvoji i samostatnosti. Proto jsou naše děti přítomny většině našich prací. Odmalinka v šátku nebo poblíž a potom v učící věži. Zapojují se tak, jak chtějí: u menších je to omývání zeleniny, míchání nebo loupání česneku. Starší už sama škrábe a krájí zeleninu, míchá horké jídlo v pánvi nebo mixuje. Důležité pro mě je, že je to baví a zároveň si to všechno postupně osvojují. Podle mě není dobré děti z kuchyně vyhánět s tím, že jsou na to ještě malé, ale zapojit je podle jejich možností. Často jsme překvapeni, co vše už dokážou a čemu rozumí.

· Jaké je tvé oblíbené jídlo z dětství?

Borůvkové knedlíky a bramboráky.

· Máš nějaký vzkaz nebo motto pro naše čtenáře?

Že máma má být na prvním, ne na posledním místě. Protože na ní stojí celá rodina a pokud je v pohodě a spokojená, přenáší pak tuto vnitřní radost na okolí. Vyčerpaná a uštvaná máma prostě nemá z čeho dávat. Takže můj vzkaz je „Ženy, věnujte si čas a péči. Staráte se o člověka, kterého vaše dítě miluje nejvíc na světě.“

· Jaké jsou tvé plány do budoucna?

V nejbližší době jsou naše plány především o miminku a sžívání se jako pětičlenná rodina. A až se vše trošku zklidní, chci pokračovat v přípravě relaxací pro těhotné ženy i pro maminky, kurzům hypnoporodu a dál se věnovat domácímu vzdělávání naší starší dcerky. A brzy zase někam na chvíli vycestovat, protože to nás s dětmi moc baví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.