Nakupování jinak

Je pro vás nakupování s dětmi strašák? V obchodě plném různých lákadel, sladkostí, barevných obalů. Nebo vás nenechají v klidu zářivé cedulky s akčním zbožím a vy pak zjišťujete, že jste nakoupili spousty věcí, které vlastně nepotřebujete? Máme tady pro vás dva způsoby trochu jiného nakupování.

Bezobalový obchod

Už jste navštívili nějaký bezobalový obchod ve vašem okolí? Dnes už je najdete v mnoha městech. Napoprvé to může být trochu zvláštní. Nevidíte žádné barevné obaly, žádnou reklamu. Za to však vidíte skutečné potraviny, základní potraviny ve své pravé podobě.

Co vás čeká

Zboží je umístěno ve skleněných, plastových či kovových obalech. Potraviny většinou najdete v zásobnících nebo ve čtyřlitrových sklenicích. Nakoupit si zde můžete různé suché potraviny jako mouky, těstoviny, obiloviny, čaje, koření, ale taky různé sušenky, čokolády, krekry,.. Tekuté potraviny jako oleje a octy jsou ve skleněných demižónech nebo podobných nádobách, v plastových kanystrech či ve velkoobjemových plechovkách.

Kromě potravin tady nakoupíte také spousty drogeristického zboží a potřeb do domácnosti. Od úžasných voňavých tuhých mýdel, přes šampony, zubní pasty až po různé kartáčky, houbičky, prostředky na nádobí, prací gely či látkové pleny nebo dámské potřeby.

Výhodou je, že spoustu zboží zde nakoupíte v biokvalitě. Kvalitní výrobky, které nejsou plné cukru, umělých aromat a ztužených tuků.

Ve většině obchodu dostanete také čerstvá vejce či mléčné výrobky od místních menších výrobců.

Děti sice mohou lákat různé čokolády, sušenky či bonbóny a nejen děti. Ale vybírají si to, co skutečně budou jíst a ne jen líbivé obrázky.

Na nákup si můžete přinést vlastní skleničky, krabičky či pytlíčky. Pokud zapomenete nebo pravé žádné nemáte, můžete si zde nakoupit či použít bazarové zdarma.

Výhody

– nakoupíte si množství, které skutečně potřebujete

– výrobky vás nelákají nafintěnými obaly, jejichž obsah je ale neznámý

– vidíte, jak zboží skutečně vypadá

– zmenšujete množství produkovaného odpadu

– obsluha je většinou příjemná a vstřícná, ráda vám poradí a promluví s vámi

Nevýhody

– možnost takového nákupu není zatím všude možná

– je třeba si předem rozmyslet, co budete kupovat, abyste si připravili dostatek nádobek

– pokud používáte skleněné nádoby, může být váš nákup poměrně těžký

– k přírodě šetrné prostředky, které se zde převážně prodávají, jsou někdy o poznání méně účinné v porovnání z běžnými

– ne vždy zde u výrobku najdete napsaného výrobce a další informace

Nákup přes internet

V poslední době stále více využívaný způsob nákupu. Ideální pro lidi, kteří nemají rádi fronty a čekání u pokladny. Vše si můžete v klidu promyslet a nemusíte nikam spěchat. Vaše dítko zase nebude vystaveno regálům plných sladkostí a nebude vám u pokladny dělat scénu, že chce lízátko.

Co vás čeká

Pokud se rozhodnete tento způsob nákupu vyzkoušet, je třeba v první radě zjistit, který obchod na vaši adresu dováží. Tyto obchody většinou rozváží do několika větších měst a jejich okolí. Pokud bydlíte v Praze, můžete si vybrat asi libovolný obchod a hurá na nákup. Pokud bydlíte např. někde na Moravě mimo Brno a Olomouc, máte smůlu. Ceny dopravy se pohybují někde od 30 do 90 Kč, pokud uděláte větší nákup (většinou nad 1500 Kč) získáte dopravu zdarma.

Nakoupit přes internet si můžete téměř cokoli. Obchody mají širokou nabídku výrobků od pečiva, přes mléčné výrobky, maso až po drogerii. Najdete zde různé výrobce, velké národní i regionální. Můžete si vyfiltrovat např. bezlepkové, raw výrobky nebo ekodrogerii a některé obchody už nabízí i prodej na váhu.

Výhody

– nakupujete, kdy chcete

– rozmanitý sortiment výrobků

– široká nabídka speciálních potravin a ekodrogerie

– možnost nákupu na váhu do papírových sáčků u některých prodejců

– možnost doručení až ke dveřím

– věrnostní programy

– můžete si vybrat den a dobu doručení

– najdete zde všechny informace o výrobci, složení, včetně nutričních hodnot potravin

Nevýhody

– nemůžete si sami vybrat konkrétní zboží – nevýhoda hlavně u ovoce a zeleniny

– zatím poměrně malé pokrytí míst rozvozu

– nutný přístup k internetu

– větší zátěž, co se týče obalového materiálu

Pomůcky do bezobalové domácnosti můžete objednat u nás na webu. Zároveň každá Kuchtící krabice pro děti jednu takovou vychytávku obsahuje. Děti mají svůj vlastní bezobalový dárek.

Lépe se jim nakupuje do vlastní nákupní tašky, pytlíčků nebo kapsičky na svačinu. Voňavé pečivo zase můžete vložit do kapsy na chléb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.