5 věcí, které vás můžou odradit od vaření s dětmi

Vaření s dětmi je radost i starost. Pokud byste s tím rádi začali, ale nevíte, co vás čeká, vězte že nic není jenom zalité sluncem. Každopádně v tomto případě pozitiva převládají nad negativy. Přečtěte si, co by vás ze začátku mohlo odradit a jak se na to připravit.

Časová náročnost

Při vaření s dětmi vám bude všechno trvat mnohem déle než když vaříte sami.  Děti budou chtít vše pořádně prozkoumat. Všechno si chtějí ohmatat, vyzkoušet a ochutnat. Samozřejmě, že nic z toho nezvládnou tak rychle jako vy.  Děti ani nemají důvod někam spěchat. Narozdíl od vás nemusí pospíchat, aby stihly nákup, úklid, návštěvu babičky… Mnohem důležitější pro ně je vybrat to správné oblíbené vykrajovátko, přesypávat si mouku z misky do misky, dělat prstíkem díry do těsta, ze kterého chcete vykrajovat.

Takže pokud si chcete přizvat na pomoc svého malého pomocníka, vyhraďte si na společné tvoření dostatek času. Abyste si to opravdu užili a nesledovali neustále hodinky. Naplánujte si činnost, tak abyste nikam nespěchali a nechte si časovou rezervu.

Neustále ve střehu

Děti jsou velmi zvídavé a při svém zkoumání si neuvědomují, že by si mohly ublížit. To však neznamená, ze byste jim měli vše, co může představovat drobné riziko zakazovat. Raději buďte jejich průvodcem, příkladem a rádcem. Různě velké děti zvládnou rozdílné činnosti. Vždy jim v klidu ukažte, co a jak mají udělat a na co si dát pozor. Mnohé si však prostě musí zažít na vlastní kůži. I když jim stokrát zopakujeme, že ta plotna, kde byl před chvíli oheň pořád pálí, někdy si to prostě prověřit musí. Potom už si to ale opravdu zapamatují. Tím vás určitě nechci navádět, abyste své dítě nechali schválně, ať si spálí prstíky. Jenom prostě počítejte s tím, že se sem tam něco přihodí. Vašim úkolem je ohlídat, aby to nebylo nic opravdu vážného. Určitě nikdy nenechávejte dítě bez dohledu. Ukažte mu, jak správně držet nůž, jak si dávat pozor na prstíky druhé ruky. Vysvětlete, že pokud něco míchá na plotně, musí pomalu a opatrně aby se nepostříkalo. Upozorněte ho, že si vždy musí pořádně umýt ruce po manipulaci se syrovými vejci či masem. 

Nepořádek

Pokud budete vařit s dětmi, občas se nepořádku prostě nevyhnete. Děti si chtějí vše vyzkoušet, ale pořád je to pro ně vlastně hra. Při ní se sem tam rozsype nějaká ta mouka, těstoviny, rýže. Sem tam se vyleje voda nebo mléko. Někdy se něco rozbije. Počítejte s tím, že vám úklid zabere více času než obvykle a podle toho se zařiďte. Nezapomeňte ale, že na to nejste sami. Snažte se děti od mala vést k tomu, aby si po sobě uklízely. Samozřejmě, že to nezvládnou sami a perfektně, ale měly by se snažit aspoň pomoci.  Mohou hadříkem utřít zem, podržet vám lopatku při zametání, podávat nádobí z myčky nebo ho ukládat do šuplíků.

Nic nebude perfektní

Pokud máte rádi vše udělané podle sebe a perfektně, budete mít asi problém. Malé děti jsou velmi kreativní a mnohdy se jim líbí úplně něco jiného než nám. Nejvíce se jim samozřejmě líbí to, co sami vytvoří. Smiřte se s tím, že vše nebude podle vašich představ. Těsto nikdy nerozválíte celé na stejnou tloušťku, protože nebudete válet sami. Perníčky nebo sušenky budou trochu pomačkané, protože si je dítko chce samo skládat na plech. Ovoce nebo zelenina bude nakrájená na velmi rozmanité kousky.  A zdobení všeho možného bude prostě abstraktní umění. Nedělejte si z toho hlavu, pokud jsou vaše výtvory dobré chuťově, líbí se vašemu asistentovi a užili jste si spolu alespoň trochu zábavy, je to určitě větší úspěch než dokonalý vzhled.

Nevydrží dlouho na jednom místě

Děti jsou nevyzpytatelné a nikdy nikdo neví, kdy je námi naplánovaná  činnost přestane bavit. Někdy si vydrží hrát půl hodiny s moukou a jindy nám zase utečou v půlce práce k hračkám. Jindy zase sice s nadšením pomáhají při přípravě, ale nechtějí výtvor jíst. Nezlobte se za to na ně a buďte trpěliví. Vždyť jejich hra je pro ně mnohdy stejně důležitá jako pro nás práce. Na společnou přípravu vybírejte raději jednodušší recepty, které nejsou časově moc náročné. Nenechávejte dítko dlouho čekat nezapojené do činnosti. Pokud něco potřebujete udělat opravdu pořádně a máte pocit, že by to váš pomocník nezvládl, můžete se u činnosti zkusit střídat. Třeba pokud potřebujete dobře promíchat těsto, nechejte chvilku míchat dítě, potom se vystřídejte a domíchejte dle svých představ, potom může klidně ještě chvilku nastoupit dítě, aby nemělo pocit, že jste po něm dílo opravovali nebo ho odstavili, protože to dělalo špatně.

Doufám, že vás tento výčet opravdu neodradil, ale spíše přivedl k myšlenkám, jak se společně přes drobné komplikace dostat. Nikdo není dokonalý, ani děti ani my. Proto si nedělejte velkou hlavu, pokud se vám něco nepodaří, dítě se odmítne zúčastnit nebo vám třeba při společné práci ujedou nervy. Každý den není posvícení. Hlavně buďte spolu. Pokud potřebujete dodat nějakou inspiraci do začátku nebo hledáte nové recepty, zkuste navštívit náš blog Kuchyně bez hranic. Třeba vás osloví naše recepty nebo projekt Kuchticí krabice, díky kterým je vaření s dětmi zábavné, zdravé a také ohleduplné k přírodě.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.