Svačinky pro děti

Zdravé svačinky pro děti i maminky

Víš, proč byste ani ty ani děti neměli svačinky nikdy vynechávat? A co si na takovou svačinku připravit, aby byla zdravá a výživná? Přečti si náš nový článek, tentokrát o svačinkách.

Rozložení jídla v průběhu dne

Jídlo, které si během dne dopřeješ by mělo být rozděleno minimálně do 5 chodů. Snídaně, přesnídávka, oběd, odpolední svačina a večeře. Každý z těchto chodů je pro tvoje tělo důležitý a žádný by neměl být vynecháván. Pravidelná strava ti zajistí dostatek energie po celý den a pomáhá ti udržet vyrovnanou hladinu krevního cukru. To platí jak pro děti, tak pro dospělé.

Svačinky mají správně tvořit 10 – 15 % celkového denního energetického příjmu. To, kolik energie s dětmi potřebujete, záleží na vaší aktivitě. Pokud strávíte většinu dne pobíháním po hřišti a podobně, budeš potřebovat větší svačinku než když si hrajete doma nebo sledujete pohádky. Kromě energie by nám měly svačinky dodat také nezbytné složky výživy jako jsou vláknina, vitaminy a minerální látky.

Zdravá a výživná svačinka

Složení svačinky by mělo být vždy v kontextu s ostatními jídly, které si dopřeješ během celého dne. Pokud si tedy například dáš sladkou snídani, ve svačině se už sladkému raději vyhni.

Svačinka by měla vždy obsahovat ovoce nebo zeleninu, zdroj bílkovin, vlákniny a komplexní sacharidy. Dopoledne můžeš připravit celozrnné pečivo s pomazánkou nebo kvalitní šunkou a sýrem. Odpoledne zařaď bílkoviny ve formě mléčného výrobku. Takovým může být třeba bílý jogurt s neslazenou směsí müsli nebo domácí sušenkou.

Důležité je vyhýbat se průmyslově vysoce zpracovaných produktům a zaměřit se na základní potraviny. Vyřaď z jídelníčku věci jako jsou kupované obložené bagety, sendviče, lahůdkové saláty, cukrovinky a přeslazené musli. Upeč si domácí chléb, namíchej pomazánku a přidej sezónní ovoce a zeleninu. Upečte si sušenky či muffiny nebo buchtu s ovocem nebo ořechy.

Ovocná zdravá svačinka pro děti

Z čeho se může svačinka skládat

• celozrnný chléb, dalamánek, kváskový chléb….

• máslo

• žervé, lučina, cottage, ricotta – jen tak nebo jako základ na pomazánky (stačí přidat třeba strouhanou mrkev, nadrobno nakrájenou papriku nebo tuňáka)

• čerstvá zeleninka

• salát z celozrnných těstovin nebo rýže se sýrem, vejcem a zeleninou

• pomazánky z luštěnin (cizrna, adzuki, čočka)

• nakrájená zelenina s dipem nebo pomazánkou

• vařené vejce – můžeš přidat do obložených chlebů, pomazánek, salátů…

• čerstvý tvaroh s ovocem či zeleninou

• celé nebo nakrájené ovoce

• domácí musli – různé ořechy, semena, kousky kvalitní čokolády, sušené ovoce.

• nápoj z rozmixovaného ovoce s mlékem, kefírem či jogurtem

• muffiny na sladko s ovocem, tvarohem, ořechy, semeny….

• muffiny naslano se zeleninou, sýrem…

• domácí sušenky – ovesné, šaldové, z mouky z červené čočky, pohanky…

• domácí buchta – s ovocem, tvarohem, můžeš použít různé druhy mouky

Nezapomeň na vodu

Součástí každé svačinky je také pití. Ideální je samozřejmě obyčejná voda. Tu bys měla mít k dispozici po celý den. Dobrý je také neslazený čaj. Pokud u vás voda není v oblibě, přidej do ní čerstvou ovocnou šťávu nebo do čaje trošku medu a citronu. Slazení je ale dobré postupně snižovat.

Svačinka pro děti s pitím a ubrouskem na svačinu

Aby svačinka nezůstala nesnězená

Povídej si s dětmi o zdravém jídle. Vysvětli jim, proč je dobré jíst čerstvé ovoce a zeleninu a proč naopak nemají jíst sladké a tučné pečivo. Jdi jim příkladem, protože ty jsi jejich vzor. Zkus děti zapojit do přípravy svačinky. Malý pomocník může míchat pomazánky, mazat na pečivo, rozdělovat ovoce na kousky, ti zručnější i krájet zeleninku. Vytvořte spolu svačinku ve tvaru zvířátka nebo smajlíka. Dítě si tak může udělat svačinku podle své fantazie a určitě z ní nezbyde ani drobeček…

Díky dárkům z našich kuchtícíh krabic si malý pomocník svou svačinku zabalí do kapsičky na svačinu, do ubrousku na svačinu nebo třeba do plátěného pytlíku.

Pokud by sis ráda přečetla další tipy, nejen na svačinky, navštiv náš blog www.kuchynebezhranic.cz. Tady najdeš spoustu článků o jídle, vaření s dětmi a podobně.

Také si tu můžeš objednat Kuchticí krabici, která v sobě vždy skrývá výborné recepty, informace o zdravých surovinách a nějaké překvapení v podobě užitečného dárku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.