Jak (ne)třídit odpad a proč

Vítám tě v novém roce 🙂 Nový začátek roku, pro spoustu z nás, představuje milník, na kterém hodnotíme minulost a přemýšlíme, jak co nejlépe naložit s budoucností. Dáváme si různá předsevzetí či úkoly.  Taky máš nějaké? Chystáš se zdravěji jíst? Více sportovat? Věnovat se více rodině? A co třeba myslet více na přírodu? Chránit životní prostředí pro naše děti? Naučit se správně nakládat s odpadem? Nekupovat zbytečně věci, které nepotřebuješ nebo nespotřebuješ? Pojďme se společně zamyslet nad tím, co bychom na sobě mohli v tomto směru vylepšit… jak a proč se podílet na udržitelnosti naší planety pro naše děti.

Nikdo v tom není sám

Podle údajů na stránkách eko-komu už v roce 2019 třídilo odpad 73% obyvatel České republiky. Předpokládám, že do této většiny patříš i ty a všichni, kdo navštěvují naše stránky a sociální sítě. Protože pokud ti záleží na našich dětech, záleží ti určitě i na tom, v jakém prostředí budou vyrůstat a následně vychovávat své vlastní rodiny. I proto v tomto článku vynechám vyjmenovávání jednotlivých položek, které patří do onoho nebo jiného barevného kontejneru. Koneckonců, všichni máme oči a můžeme si přečíst nálepky, které jsou na kontejnerech nalepené, třeba v rámci procházky. Pokud ale přece najdeš doma nějaký oříšek, u něhož budeš mít pochyby, doporučuji navštívit stránky jako www.jaktridit.cz nebo www.samosebou.cz či jejich sociální sítě.  Najdeš zde spoustu informací, můžeš zanechat jakýkoliv dotaz nebo podiskutovat s dalšími uživateli.

Třídění odpadu

Proč třídit odpad

Pokud by se tady přece jen našel někdo, kdo zatím odpad netřídí nebo o tom má značné pochyby, zkusím ti tu napsat několik důvodů, proč to (nejen) podle mě smysl má. Nejprve trochu statistiky z ČR, která vyvrací pověru, že se stejně všechno nakonec sveze na jednu hromadu:

 • díky třídění odpadu bylo v roce 2019 zachráněno 29 km2 přírody
 • Vytřídili jsme 888 339 tun obalového odpadu
 • zrecyklováno a znovu využito bylo 73 % celkové produkce obalových materiálů
 • recyklát pak při výrobě nových výrobků nahradil přírodní zdroje, které se tak nemusely vytěžit
 • díky tomu jsme do atmosféry nevypustili 922 544 tun CO2
 • 2 315 386 stromů nebylo v lese zbytečně pokáceno právě díky tomu, že se vytřídilo zhruba 577 000 tun papíru
 • noviny se tisknou na papír, který je až z 98 % recyklovaný
 • Papír lze zrecyklovat 5 – 7 krát
 • Plasty lze recyklovat až 6 krát
 • Sklo lze recyklovat stále dokola a dávat mu tak pokaždé nový význam
 • Kovy lze také recyklovat za určitých podmínek téměř donekonečna

Kolik asi stromů a přírody zachrání tříděním a recyklací všichni třídiči na celé Zemi?

Třídíme už odmala

Nejen ke třídění odpadu, ale k celkové ohleduplnosti ke svému okolí bychom měli děti vést už odmala. A jak jinak s tím začít lépe, než vlastním příkladem. Děti jsou od přírody zvídavé, takže je bude zajímat, proč se sáček nebo papír házíš do jiného koše než slupku od banánu, co byl na svačinku. Pokud nosíš odpad do kontejnerů, vezmi děti se sebou  nebo si udělejte procházku a prohlédněte si společně nálepky a obrázky na kontejnerech. Budeš se až divit, kolik věcí si děti zapamatují. Navíc házení plechovek nebo pátek do kontejneru děti ohromně baví.

No a jelikož máme dobu internetovou a děti technologie milují, proč je alespoň nevyužít smysluplně. Možná to si právě řekli provozovatelé internetových stránek www.tonda-obal.cz. Zavedou vás do Světa třídění a recyklace, kde děti mohou sledovat pohádky, malovat obrázky anebo hrát různé hry, které rozvíjí vědomosti o třídění a recyklaci odpadu. Ti nejmenší můžou shlédnout pohádky s Jů a Helem, větší si můžou přečíst třeba komiks. Ke stažení tu potom najdeš různé materiály pro rodiče i učitele. Mimo jiné sbírku krátkých pohádek s názvem Třídilka, kterou vytvořily děti ve školách, a jež si můžete číst před spaním.

Odpad a kontejnery

Proč netřídit odpad

Třídit musíme jen ten odpad, který vyprodukujeme. Takže ještě důležitější, než samotné třídění odpadu je předcházení jeho vzniku. A o to se snažíme i my v Kuchyni bez hranic. Proto naše dárky, které pravidelně nacházíš uvnitř našich Kuchticích krabic, jsou v duchu zero waste. To znamená, že všechny naše dárečky můžeš používat stále  dokola a dokola. Naše látkové pytlíčky různých velikostí, tašky, batůžky, ubrousky chlebokapsy nebo brčkokapsy už také mají podíl na úlevě pro přírodu, neboť díky nim jste nemuseli použít desítky a možná, že už i stovky sáčků a igelitek. Všechny naše bezobalové vychytávky najdeš na našem blogu Kuchyně bez hranic nebo na Fleru. No a spoustu další inspirace najdeš samozřejmě také na našem Facebooku či Instagramu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.