Eko-kuchyně. Snadno a rychle.

Zájem o styl života, který by alespoň trošku ulevil naší přírodě a planetě, je dneska čím dál větší. My dnes spolu nahlédneme na to, jak udělat o něco ekologičtější hlavně svoji kuchyni. Dneska už k tomu máme spousty a spousty možností.

Každý začátek je těžký

Pokud jsi ještě eko-začátečník, může toho být na tebe moc najednou. Je tu třídění odpadu, jeho minimalizace, kompostování, šetření vodou, omezování plastů, výběr eko-drogerie, uhlíková stopa a spousta dalších pojmů a činností spojených s udržitelností naší planety.

Já jsem odmala měla blízký vztah k přírodě. Nikdy by mě nenapadlo odhodit v lese sáček nebo plastovou láhev, stejně tak nemám ráda třeba vyhazování nespotřebovaných potravin. Až s dětmi jsem ale začala řešit také třeba to, v čem peru, čím myju nádobí a kolik vlastně vyprodukujeme odpadu. Chtěla jsem zlepšit všechno hned a najednou. Plácala jsem v různých článcích a návodech na domácí prostředky. Postupně jsem zjistila, že ne všechno funguje, tak jak jsem si představovala a že prostě nejde všechno najednou.

Econea – nejenom eko e-shop

Při procházení různých stránek jsem narazila mimo jiné na e-shop Econea, který byl tehdy ještě ve svých začátcích. Zaujal mě jejich příběh. Zakladatelé byli dva “obyčejní” muži, kteří se rozhodli změnit nejenom svůj životní styl. Na jejich stránkách dnes najdete nepřeberné množství užitečných informací, článků a tipů, jak se soustředit na malé kroky a postupně zavádět změny ve svém každodenním životě.

Na e-shopu pak pořídíš snad všechno, co tě napadne. Všechno od prověřených eco-friendly výrobců. Usilují o to, aby byl provoz jejich firmy co nejšetrnější a dopad na životní prostředí co nejmenší. Při balení zboží využívají použité krabice a recyklovaný papír, zásilky k nám putují CO2 neutrálně a podporují ekologické organizace. Musím říct, že jejich filozofie mě nadchla a získala jsem u nich přehled o mnoha věcech. Proto jsem se rozhodla je tu takhle vychválit.

Eko-kuchyně

Tak a teď už konkrétně pár tipů do kuchyně:

Spotřeba vody

Voda je životodárná tekutina, proto je potřeba s ní šetřit. Jednou z možností úspory vody je praktická myčka nádobí, která spotřebuje až o 85 % méně vody než ty při ručním mytí. Další vychytávkou, šetřící vodu jsou moderní perlátory. Ty jsou buď přímou součástí baterie nebo je můžeš na baterii namontovat. Perlátor funguje na principu omezení průtoku vody, avšak při zachování tlaku. Zdánlivě jednoduchý nápad ti pomůže ušetřit mnoho litrů vody každý den. No a samozřejmostí by mělo být nenechávat vodu zbytečně puštěnou.

Úspora energie

Zaměř se na výběr spotřebičů, které jsou v energeticky úsporné třídě, ale také na jejich chytré využívání. Zkrácení doby vaření pokrmů ti umožní používání tlakového hrnce. Při vaření je třeba také vybrat správnou velikost plotýnky a hrnce. Hrnec by měl plochu na varné desce zcela pokrývat, abyste zbytečně nespotřebovávali energii, která uniká, pokud je plocha hrnce menší o více než 3 cm.

Třídění odpadu

Třídění odpadu je dnes už zcela běžnou záležitostí. Na třídění můžeš používat pytle, použité krabice, ale třeba i moderní designové koše, které se stanou ozdobnou součástí tvé domácnosti. Třídění odpadů pomáhá zrecyklovat materiály jako jsou sklo, nápojové kartony, plasty nebo papír. Bioodpad ti zase může posloužit na zahrádce, ve formě kompostu. Ovšem ještě důležitější než třídění odpadu je minimalizování jeho produkce. Protože odpad, který nevyprodukujeme, nemusíme ani třídit.

Omezení plastových výrobků

Právě plasty často končí nerozložitelné v přírodě nebo na dně oceánu. Omezit plasty není rozhodně žádný nadlidský úkon. Stačí vyměnit mikrotenové sáčky za látkové pytlíky, igelitky za síťovku nebo látkovou tašku. Na našem profilu Kuchyně bez hranic na Fleru si můžeš objednat nejen látkové pytlíky a tašky, ale také vychytávky jako chlebokapsu, čepici na těsto svačinovou kapsu nebo brčkokapsu. Naši předplatitelé už spoustu těchto praktických pomocníků dostali jako součást Kuchticí krabice. Spoustě zbytečných plastových obalů se můžeš vyhnout také návštěvou bezobalového obchodu v tvém okolí.

Chlebokapsa

Ekologická drogerie

Toxické látky jsou součástí spousty čisticích a mycích přípravků. Přitom spousta z nich lze nahradit obyčejným otcem. Je levný, má ho doma snad každý a přitom je vysoce účinný proti špíně i mastnotě. Použít ho můžeš také jako leštidlo do myčky. Spoustu prostředků si můžeš vyrobit po domácku, třeba prostředek na nádobí, do myčky nebo prací prášek či gel. Pokud nemáš na takové experimenty čas, můžeš se poohlídnout po výrobcích ekologické drogerie. Najdeš je už v běžných obchodech nebo na e-shopech jako je Econea. Nebo vezmi vlastní nádobu a navštiv bezobalový obchod, kde ti stočí prostředky z velkoobjemových nádob v množství jaké si řekneš. 

Někdy ve svém okolí stále slýchám, že jedinec nebo domácnost stejně nic nezmůže. Já s tím ale nesouhlasím. Myslím, že nás, kterým na naší přírodě a planetě záleží, je už pořádná tlupa.  A pořád nás přibývá…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.