Bojovka v kuchyni

Jídlo je dobrodružství a zábava

Pokud si někdo myslí, že vaření a práce v kuchyni musí být otročení a otrava, jsme tu abychom tě vyvedli z omylu. V naší Kuchyni bez hranic je jídlo dobrodružství a zábava. Užíváme si vaření společně s našimi dětmi, ať jsou malé nebo už větší. Zkoušíme nové, poznáváme, objevujeme, učíme se, vychutnáváme si, bavíme se a hlavně jsme v tom spolu. Přidej se k nám i ty, zapoj své malé kuchtíky a proměň i tvou kuchyni v kouzelné království plné objevování a radosti ze společné práce.

První objevitelská výprava

Děti jsou malí zvědavci a objevitelé, takže jejich zájem o kuchyni začíná asi v okamžiku, kdy se dokážou přibatolit k právě otevřené myčce na nádobí. To je totiž něco úžasně zajímavého. Bublá to tam a vrčí a potom se z ní vytahuje cinkavé nádobí. Nebo když se jim podaří dostat do některého ze spodních šuplíků v kuchyni. Třeba takové hrnce, poklice a vařečky. To jsou věci, které dokáží ty nejmenší zabavit na dlouhou dobu. A právě tady začíná první seznamování s vaším malým královstvím. Taková objevitelská výprava po kuchyni, děti postupně seznamuje s kuchyňským náčiním. Klidně si udělejte z vařeček a hrnců paličky a bubínek. Ale nezapomeň ukázat taky skutečné využití.

Nasypej do misky nebo hrnce dítěti těstoviny a ukaž mu, jak se míchá vařečkou.  

Kluci v akci

První úkoly pro malého pomocníčka

Od malého batolete zatím nemůžeš v kuchyni očekávat opravdovou pomoc s vařením. I když někdy je pomoc už jen to, že je dítko zabavené a nevisí ti při vaření na noze. Pro ty úplně nejmenší pomocníčky je asi nejzajímavější, když můžou něco nacpat do pusy nebo se v něčem hrabat ručkama. Třeba taková miska s moukou, to je další velmi oblíbená objevitelská záležitost. Můžeš se v ní hrabat ručkama, když ji chceš chytit, utíká ti mezi prsty a taky se do ní dají udělat otisky. Jasně, je třeba počítat s větším nepořádkem a více špinavého prádla.

Na ochutnávání je nejlepší nakrájené ovoce nebo zelenina, ale zkusit se musí třeba i syrová brambora. Jak by jinak člověk zjistil, že to není k jídlu úplně ono? A teď je čas na první bojový úkol pro malého pomocníka. Dávání nakrájených kousků ovoce, zeleniny nebo brambor do misky či hrnce. Povedlo se? Hurá! Nezapomeň splnění úkolu ocenit povzbudivým zatleskáním. To, jakou radost dokáží mít malinké děti ze splnění takového úkolu, je prostě úžasné.

Perfektním vynálezem pro takové pidižvíky jsou učící věže. Prcek může v klidu sedět nebo stát. Vidí všechno, co se děje na lince, dostane, na co potřebuje a ty nemusíš mít takový strach, že ti spadne z linky dolů.

Malý nebo velký, každý dělá na co stačí

Jakmile máš doma regulérního dvojnožce, začíná ta opravdová zábava. Je čas se postupně pouštět do různých úkolů a výzev. Rostoucí dítko si postupně osvojí všelijaké činnosti a získá zručnost. Pro začátek ti může drobek třeba podávat nádobí z myčky a hádat, kam co patří. Později si vyměňte role. Ty podávej nádobí a nechej prcka, ať se ho snaží uložit na správné místo. Tak se dítě naučí, že všechno má své místo. 

Také při pečení už spolu zvládnete hromadu věcí. Tak třeba sypat do mísy připravené suroviny na těsto, míchat těsto, vykrajovat oblíbené tvary, dělat placky z kuliček těsta na sušenky, potírat rozšlehaným vejcem. Brzy zvládne také obalování ve strouhance, loupání vařeného vejce, namazání a obložení rohlíku či chlebu a spoustu dalšího.

Ti větší už mohou také odvažovat přesné množství surovin, vyklepávat vejce, krájet nožem…

Bojovka v kuchyni

V Kuchyni bez hranic si chceme vaření s dětmi hlavně užít. A tak se příprava jídla může změnit klidně v bojovou hru. Pokud máš před sebou postup a seznam surovin, můžeš ho proměnit v seznam úkolů a uvařené jídlo bude vaše společná odměna. Klidně si můžete odškrtávat splněné položky. Dávej dítěti různé otázky a drobné úkoly, odpovídající věku a zručnosti. Najdi misku. Navaž mouku. Napočítej pět kuliček koření. Víš, kde máme vařečku? Dáme to vařit na sporák nebo péct do trouby? Jak se jmenuje tato zelenina?

Hravě se tak spolu zabavíte a také se něco naučíte. Skvěle se vaří ve vlastní zástěrce, ale můžete se převléct klidně za piráty nebo africké domorodce.

Království Kuchyně bez hranic

Království Kuchyně bez hranic

Naše Kuchticí krabice už určitě znáš. Stejně jako hrdiny brokolici Alici, lilka Emilka, mrkvičku Emičku a jablíčko Kubíčka. Ale víš, že o našich hrdinech píšeme vlastní pohádky? Pokud ne, najdi si náš podcast Království Kuchyně bez hranic. Najdeš ho  v  aplikaci Podbean nebo na našem webu www.kuchynebezhranic.cz.

Malí kamarádi v něm děti seznamují se zdravými potravinami, přináší výborné recepty a mnoho dalšího. Novinky o nás najdeš také na sociálních sítích Facebook a Instagram. Třeba naše novu rozjeté, úžasné a nabité workshopy…

Nezapomeň odebírat i náš newsletter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.